↔ poprzedni punkt | następny punkt ≈ |
Przejdziemy teraz do badania kolejnych własności funkcji.
Definicja
Powiemy, że funkcja f jest wypukła w przedziale P, jeśli dla dowolnych liczb x1 , x2∈ P i dla każdej liczby λ , 0 < λ < 1 spełniony jest warunek:
f( λ x1 + (1-λ )x2) ≤ λ f( x1) + ( 1-λ ) f(x2). |
Używając języka geometrii możemy powiedzieć, że funkcja f jest wypukła, jeżeli każdy punkt odcinka siecznej wykresu leży ponad wykresem lub na wykresie.
Definicja
Powiemy, że funkcja jest ściśle wypukła w przedziale P jeśli dla dowolnych różnych liczb x1 , x2 ∈ P i dla każdej liczby λ , 0 < λ < 1 spełniony jest warunek:
f( λ x1 + (1-λ )x2) < λ f( x1) + ( 1-λ ) f(x2). |
Geometrycznie: Każdy punkt wnętrza odcinka siecznej łączącej punkty (x1, f(x1)) oraz (x2, f(x2)) leży ponad wykresem funkcji f .
Ilustrację geometryczną funkcji wypukłej, która nie jest ściśle wypukła podana jest na Rys. 6.1, zaś funkcji ściśle wypukłej na Rys. 6.2.
Rys. 6.1
Rys. 6.2
Zamieniając w obu powyższych definicjach nierówności na przeciwne otrzymamy definicje funkcji wklęsłej i ściśle wklęsłej:
Definicja
Powiemy, że funkcja f jest wklęsła w przedziale P, jeśli dla dowolnych liczb x1, x2 ∈ P i dla każdej liczby λ , 0 < λ < 1 spełniony jest warunek:
f( λ x1 + (1-λ )x2) ≥ λ f( x1) + ( 1-λ ) f(x2). |
Używając języka geometrii możemy powiedzieć, że funkcja f jest wklęsła, jeżeli każdy punkt odcinka siecznej wykresu leży pod wykresem lub na wykresie.
Definicja
Powiemy, że funkcja jest ściśle wklęsła w przedziale P jeśli dla dowolnych różnych liczb x1 , x2 ∈ P i dla każdej liczby λ , 0 < λ < 1 spełniony jest warunek:
f( λ x1 + (1-λ )x2) > λ f( x1) + ( 1-λ ) f(x2). |
Geometrycznie: Każdy punkt wnętrza odcinka siecznej łączącej punkty (x1, f(x1)) oraz (x2, f(x2)) leży pod wykresem funkcji f.
Ilustrację geometryczną funkcji wklęsłej, która nie jest ściśle wwlęsła podana jest na Rys. 6.3, zaś funkcji ściśle wklęsłej na Rys. 6.4 .
Rys. 6.3
Rys. 6.4
Twierdzenie
Niech funkcja f będzie funkcją ciągłą w przedziale P , różniczkowalną we wnętrzu P. Wówczas
Twierdzenie
Załóżmy, że funkcja f jest ciągła w przedziale P oraz dwukrotnie różniczkowalna w Int P. Wówczas
Wniosek
• Jeśli f′ ′ (x) > 0 dla każdego x ∈ (a, b), to funkcja f jest ściśle wypukła w przedziale (a, b). Jeśli ponadto f jest ciągła w [a, b] , to jest też wypukła w przedziale [a, b].
• Jeśli f′ ′ (x) < 0 dla każdego x ∈ (a, b), to funkcja f jest ściśle wklęsła w przedziale (a, b). Jeśli ponadto f jest ciągła w [a, b], to jest też ściśle wklęsła w przedziale [a, b].
Sformułujemy jeszcze jedną definicję związaną z wypukłością i wklęsłością funkcji.
Definicja
Załóżmy, że funkcja f jest określona na pewnym otoczeniu punktu x0. Powiemy, że punkt (x0, f(x0)) jest punktem przegięcia (w skrócie p.p.) funkcji, jeżeli istnieje liczba δ > 0 taka, że na jednym z przedziałów (x0, x0 + δ ), (x0 - δ, x0) funkcja f jest ściśle wypukła, zaś na drugim ściśle wklęsła.
Uwaga
Zamiast mówić: punkt (x0 , f(x0)) jest punktem przegięcia funkcji f mówi się często: x0 jest punktem przegięcia f.
Twierdzenie
Załóżmy, że funkcja f jest ciągła w pewnym otoczeniu punktu x0. Wówczas:
(a) gdy n jest liczbą nieparzystą to x0 jest punktem przegięcia funkcji f;
(b) gdy n jest liczbą parzystą to x0 nie jest punktem przegięcia funkcji f.
Przykład
Wyznaczymy przedziały wypukłości i punkty przegięcia funkcji
Dziedziną funkcji f jest zbiór R. Funkcja f posiada pochodne dowolnego rzędu w całej swojej dziedzinie. Policzmy drugą pochodną funkcji f:
.
Miejsca zerowe i znak drugiej pochodnej funkcji f są takie jak miejsca zerowe i znak trójmianu 2x2 - 1, ponieważ funkcja wykładnicza przyjmuje wartości dodatnie.
funkcja f ′′
zmienia znak. Są to w takim razie punkty przegięcia funkcji f. Ponadto
Na podstawie sformułowanych wyżej twierdzeń możemy ostatecznie stwierdzić, że f jest funkcją ściśle wypukłą w przedziale oraz w przedziale
, f jest funkcją ściśle wklęsłą w przedziale
.
↔ poprzedni punkt | następny punkt ≈ |